27/07/2021

שוק ההון – מניות מומלצות

בורסה | שוק ההון | מניות מומלצות להשקעה | איתותים

תנצל את הגאות בשוק? רובינהוד מצפה לשווי של עד 35 מיליארד דולר בהנפקה מאת Investing.com
חברת Robinhood Markets מכוונת להערכת שווי של 35 מיליארד דולר לכל היותר בהנפקה הראשונית של מניותיה (IPO) לציבור בארה"ב, כפי שהודיעה החברה בדיווח שהגישה ביום שני, לקראת אחת ההנפקות הכי מיוחלות השנה בשוק המניות.

תוכנית ההנפקה יוצאת חודשים ספורים אחרי שחברת הברוקראז' המקוון מצאה עצמה בלב העימות בין דור חדש של משקיעים קמעוניים לבין קרנות הגידור של וול סטריט, בסוף ינואר.

החברה מתכננת להירשם למסחר בנאסד"ק תחת הסימול "HOOD". בנקי ההשקעות גולדמן זאקס (NYSE:) וג'יי.פי מורגן יהיו החתמים המובילים של ההנפקה.

כפי שדווח בעבר ברויטרס, רובינהוד שאפה להערכת שווי של 40 מיליארד דולר לכל היותר בהנפקה שלה. לדברי החברה, במסגרת ההנפקה יוצעו לציבור כ-55 מיליון מניות, ולמניה צפוי מחיר של בין 38 ל-42 דולר. התמחור הכי גבוה בטווח זה משמעותו גיוס של יותר מ-2.3 מיליארד דולר.

לפי הדיווח שהחברה הגישה, כמעט 2.63 מיליון מהמניות מוצעות על ידי המייסדים וסמנכ"ל הכספים של החברה. התמורה ממניות אלה לא תועבר אל רובינהוד. סיילספורס ונצ'רס, זרוע ההשקעות של ספקית התוכנה סיילס פורס, מבקשת לרכוש עד 150 מיליון דולר מהמניות הרגילות מסדרה א' במחיר ההנפקה.

כפי שנחשף ברויטרס בחודש מרץ, רובינהוד מתכננת לשמור חלק מההנפקה למשתמשים של אפליקציית המסחר שלה. לפי הדיווח, בין 20% ל-35% מהמניות יוקצו למשתמשים, לפי הביקוש מלקוחות וממשקיעים נוספים.

בהצהרה נפרדת אמרה רובינהוד כי בכוונתה לקיים אירוע פומבי ב-24 ביולי, ובו תציג את תוכניות ההנפקה שלה ותשיב על שאלות ממשקיעים פוטנציאליים. הרעיון דומה לסבבי הרוד-שואו המסורתיים, שחברות והיועצים שלהן מקיימים עם חברות השקעה מקצועיות לקראת הנפקת המניה.

| בדרך למיינסטרים

רובינהוד הוקמה ב-2013 על ידי ולאד טנב ובאיג'ו בהאט, שחלקו חדר כסטודנטים באוניברסיטת סטנפורד. לפי הדיווח, אחרי ההנפקה השניים יחזיקו ברוב זכויות ההצבעה: בהאט יחזיק כ-39% מזכויות ההצבעה, ואילו טנב יחזיק כ-26.2%.

הפלטפורמה של החברה מאפשרת למשתמשים לסחור בלי הגבלה וללא עמלות במניות, בקרנות סל, באופציות ובמטבעות קריפטו. בזכות הממשק הנוח של הפלטפורמה וההצטרפות המאסיבית של משקיעים צעירים שסוחרים מהבית עקב הקורונה, הפופולריות שלה המריאה ב-18 החודשים האחרונים. נכון ל-31 במרץ, לפי הדיווח של רובינהוד, יש לפלטפורמה שלה 18 מיליון חשבונות משלמים.

לפי בקשת ההנפקה שרובינהוד הגישה מוקדם יותר החודש, טירוף המסחר במניות "המֶּם" עזר להניע את הזינוק פי ארבעה בהכנסותיה בחודשים ינואר עד מרץ, אבל להתרחבות המהירה היה גם מחיר. החברה ספגה ביקורת חריפה, אחרי שנאלצה להגביל את המסחר באמצע הזינוק של מניית גיימסטופ השנה ושל מניות נוספות, שאיבדו הרבה משוויין לפני כן.

רובינהוד נאלצה אז לגייס סכום חירום של 3.4 מיליארד דולר, אחרי שהזינוק העצום במסחר הקמעוני, וכתוצאה ממנו זינוק בביקוש להון ממסלקות, הכבידו על מצבה הפיננסי. לדברי אנשים המכירים את הנושא, הסיבוב ההוא נתן לחברה שווי של 30 מיליארד דולר בערך.

ההנפקה של רובינהוד בשוק המניות מתרחשת על רקע תקופת שיא של 15 חודשים בשוק ההנפקות בארה"ב, שבמהלכה המשקיעים נהרו לקנות מניות של חברות טכנולוגיה עם צמיחה גבוהה.

– רויטרס תרמה תוכן לידיעה זו.

קרדיט – קישור לכתבה המקורית