27/11/2022

שוק ההון – מניות מומלצות

בורסה | שוק ההון | מניות מומלצות להשקעה | איתותים

מניית מודרנה נופלת; כנראה שיש עוד לאן לרדתמניית מודרנה 
MODERNA
-8.48%MODERNAסגירה:0

פתיחה:329.91

גבוה:336.36

נמוך:320.38

מחזור:לעמוד ציטוט
חדשות
גרפים
פרופיל חברה
המלצות


כתבות נוספות בנושא:
(סימול: MRNA) מאבדה מזוהרה, ואנו בספק אם היא תצליח לחזור לשיאה. סוף שבוע קשה עבר על משקיעי מודרנה בשבוע שבעבר, כאשר במהלך שני ימי מסחר בלבד (חמישי ושישי) MRNA איבדה מעל 30% מערכה.


כך איבדה מודרנה את הבכורה, ועם שווי שוק של כ-100 מיליארד דולר "בלבד" היא כבר חדלה מלהיות חברת הביוטכנולוגיה בעלת השווי השוק הגבוה ביותר בעולם – אמג'ן (NASDAQ: AMGN) עוברת אותה כיום עם שווי שוק של כ-120 מיליארד דולר. המומנטום החיובי והחזק כל כך שאפיין את MRNA מחודש אפריל השנה התהפך, והמניה רחוקה היום מאוד מרמות השיא שנרשמו באוגוסט-ספטמבר (כמעט 500 דולר).


במהלך הקיץ אכן היו נסיבות רבות אשר תמכו באופוריה סביב MRNA: השתלטות מחודשת של הקורונה על סדר היום הגלובלי; התפשטות מואצת של ווריאנטים חדשים; ההכרה בצורך בחיסוני דחף (בוסטרים); אזהרת ה-FDA ביחס לתופעת לוואי נדירה הקשורה לחיסון הקורונה המתחרה מתוצרת ג'ונסון אנד ג'ונסון (הופעת מקרים בודדים ונדירים מאוד של מחלה אוטואימונית בשם Guillain-Barre בקרב מחוסנים); העלאת מחירי יעד והמלצות מצד אנליסטים בוול סטריט; וכניסת המניה למדד ה-S&P 500 בסוף יולי.


אז מה גרם כעת לאופוריה ממש להתאדות?
ראשית, האכזבה מהדוחות הכספיים האחרונים של מודרנה:
ביום חמישי שעבר פרסמה מודרנה את תוצאותיה הכספיות לרבעון השלישי של שנת 2011, כאשר שורת המכירות של חיסוני הקורונה – 4.8 מיליארד דולר, היתה משמעותית מתחת לציפיות המוקדמות של השוק (ציפיות הקונצנזוס היו ל-5.8 מיליארד דולר), וזאת לטענת החברה עקב קשיי אספקה ותמהיל מחירים (מכירות למדינות עם מחירי מכירה נמוכים יחסית). יתרה מזאת: לשנת 2021 בכללותה צופה כעת מודרנה למכירות בטווח של 15-18 מיליארד דולר (700-800 מיליון מנות), מהותית מתחת ליעד הקודם של 20 מיליארד דולר על סמך הסכמי אספקה קיימים (APAs).


שנית, ביום ששי שעבר חברת פייזר (NYSE: PFE) הפתיעה מאוד את השווקים, כאשר הודיעה כי התרופה האוראלית שהיא פיתחה לטיפול בקורונה, ה- Paxlovid, יעילה במניעת בתחלואה קשה בקרב חולים בסיכון, כאשר היא ניטלת מייד עם הופעת התסמינים הראשונים למחלה. הניסוי הקליני בתרופה החדשה הופסק לפני שהושלם בשל ממצאי היעילות החיוביים (ובהמלצת וועדת מומחים עצמאית).


הנתונים נאספו מ-1,200 נסיינים מבוגרים ממספר מדינות, אשר לא חוסנו וסבלו מלפחות מאפיין בריאותי אחד שהגדיר אותם כקבוצת סיכון (סכרת, השמנה). 0.8% בלבד מאלו שנטלו את התרופה בתוך 3 ימים מהופעת התסמינים הראשונים, נאלצו להתאשפז, ואיש לא מת ב-28 הימים שלאחר סיום הטיפול. זאת, לעומת שיעור מאושפזים של 7% ו-7 מקרי מוות בקרב קבוצת הפלסבו. תרופת ה- Paxlovid ניתנת בשילוב עם תרופת ה-Ritonavir, תרופה אנטי-ויראלית וותיקה לטיפול באיידס. פייזר מתכננת לייצר 180 אלף מנות של התרופה החדשה עד לסף השנה הנוכחית, ולפחות 50 מיליון מנות בשנת 2022.


ופייזר לא לבדה – בסוף חודש ספטמבר פרסמה ענקית פארמה אמריקנית נוספת, Merck (NYSE: MRK), ממצאי ביניים חיוביים מניסוי קליני מסוג phase 3 ביחס לתרופה האנטי-ויראלית שהיא מפתחת נגד נגיף הקורונה. התרופה, הקרויה Molnupiravir, מפותחת יחד עם חברת Ridgeback Biotherapeutics, והינה גם היא אוראלית אשר ניתנת בארבעה כדורים פעמיים ביום למשך חמישה ימים. הניסוי הקליני כלל בסך הכול 775 חולי קורונה המוגדרים בסיכון גבוה, שקיבלו את הטיפול בשלב מוקדם יחסית. בקרב קבוצת החולים אשר קיבלו את הטיפול החדש, שיעור האשפוז בבית חולים עמד על 7.3%, לא נרשמו מקרי תמותה, ולא דווח על תופעות לוואי קשות. בקבוצת הפלסבו שיעור האשפוז עמד על 14.1%, ונרשמו 8 מקרי מוות.


כלומר, לכאורה יש כאן יעילות קלינית של כ-50% בהפחתת שיעור האשפוז והתמותה בקרב חולי קורונה. כמו פייזר, גם מרק הפסיקה את הניסוי הקליני בטרם הושלם על סמך היעילות הקלינית הגבוהה, ודיווחה כי בכוונתה לבקש אישור לשימוש חירום (EUA) מוקדם ככל הניתן. הממשל הפדרלי בארה"ב כבר הזמין ממרק 1.7 מיליון מנות של התרופה האוראלית החדשה – לפי עלות של 700 דולר למנה, כלומר סדר גודל של כשליש מעלות הטיפולים הקיימים כיום אשר ניתנים בהזרקה. מרק צופה לייצר 10 מיליון מנות של התרופה החדשה, עוד השנה, ו-20 מיליון מנות נוספות בשנה הבאה.


כלומר, ייתכן וכבר עד סוף השנה הנוכחית ה-FDA יאשר את התרופה האוראלית האנטי-ויראלית הראשונה בעולם לטיפול בקורונה, אם לא שתי תרופות (סביר כי האישור הרגולטורי יוגבל תחילה לחולי קורונה המצויים בסיכון גבוה או מבוגרים).


מבחינת יצרניות חיסונים, לגופו של עניין אין הרבה הצדקה לפאניקה ולאווירת נכאים. הטיעון לפיו הנה נכנסים טיפול חדשים, יעילים ופשוטים, לשוק הקורונה, ולכן התחזיות להכנסות מחיסוני קורונה בשנים הקרובות צריכות להתכווץ – ובכן, טיעון זה, לפחות בעינינו, מאוד פשטני וכנראה לא ממש נכון. לכן, מבחינת מניותיהן של יצרניות חיסוני הקורונה, אנו סבורים כי התגובה השלילית החדה היתה מוגזמת ולא מוצדקת. אך כאן יש לנו הסתייגות. בעוד שישנן מניות כמו NVAX ו-DVAX אשר כן היינו ממליצים לנצל את הירידות על מנת לבנות ולהגדיל פוזיציות, לגבי MRNA אנחנו סבורים אחרת: נראה כי משקיעים רבים ניצלו את החולשה על מנת לממש רווחים מאוד יפים מתחילת השנה, וייתכן כי זה יימשך.


ויתרה מזאת: הירידות ב-MRNA, כתגובה לתרופות החדשות של פייזר ומרק, מהוות אינדיקציה חשובה למה שעלול כנראה לקרות אם וכאשר יאושרו לשימוש וייצאו לשוק חיסונים חדשים לקורונה, כשאנו מתכוונים בראש ובראשונה ל-NVAX שעשוי לקרות בעתיד הקרוב מאוד. כלומר הדאונסייד במניית MRNA ממשיך להיות גם כעת, לפחות לגישתנו, בלתי מבוטל והיינו נזהרים מאוד מלרוץ אליה גם עכשיו.   


בשרה התחתונה, ההנחה הרווחת היא כי שנת 2022 אכן תהיה שנת מכירות השיא (peak sales) של מודרנה (החברה צופה כעת 17-22 מיליארד דולר) ולאחריה צפויה ירידה חדה. על כן ברור כי מבחינת תמחור פונדמנטליסטי למניית MRNA יש עוד לא מעט לאן לרדת. וכעת, בהיעדר קטליזטורים חיוביים במיוחד אשר היו יכולים להשפיע על הסנטימנט והמכפילים לפיהם נסחרת המניה, קשה להיות אופטימיים.


הכותב כיהן כאנליסט בכיר ומנהל מחלקת אנליזה במספר גופים פיננסים

קרדיט – קישור לכתבה המקורית