22/10/2021

שוק ההון – מניות מומלצות

בורסה | שוק ההון | מניות מומלצות להשקעה | איתותים

מניה וסל שצריכים להיות בכל תיק סולידי לטווח ארוך – ניתוחים ודעותאנחנו ממשיכים להחזיק בדעה שלמשקיע ההגיוני-סולידי כדאי עדיין להמתין כל עוד אי הוודאות ממשיכה לעלות והיא אכן ממשיכה. כל הפעילויות הממלכתיות שהמשקיע עד להן עד היום ובכל העולם אינן יותר מאקמול לחולה סופני. מה שבעצם נעשה עד כה הוא דחיית הקץ אבל זה דבר שאי אפשר להמשיך לנצח.


הציבור צריך להתחיל לראות אור בקצה המנהרה ולבטח המשקיעים. זה יקרה אך ורק אם הכלכלה תיפתח והציבור יראה תוכנית סדורה לחצי שנה-שנה קדימה. ממשלת גרמניה מתחילה לזוז בכיוון אבל לחקות את הגרמנים יכולים רק גרמנים ואז היתר צריכים להתחיל לזוז באמצעות מדיניות של "צעד לאחר צעד" כולל לקיחת סיכונים. אין, בשלב הנוכחי, שום דרך אחרת.


ברגע שממשלת ישראל למשל תוציא תכנית לשנה קדימה (תחת הסיסמה, "עד למציאת התרופה/מניעה") הכלכלה תתחיל להגיב בחיוב כי הציבור יראה אור בקצה המנהרה. הסיכון בהשארת המצב הקיים גרוע ומסוכן הרבה יותר. כל יום נוסף ללא תוכנית EXIT ישקיע את כולם יותר עמוק בבוץ כי הגורם הפסיכולוגי השלילי הולך וגדל. תוכנית אקזיט לפיכך, עם הסיכונים, היא כמו חבל הצלה לשוקע. אם הצליחו להרכיב ממשלה אפשר כעת גם להוציא תוכנית אקזיט עד למציאת התרופה.


תעשיית ה-Diagnostics & Research צפויה לפרוח
כעת משפטרנו את כל הבעיות בואו ונתבונן בסקטור שלא רק שלא ייפגע כלל מהווירוס הסיני אלא אפילו יפרח בגללו ואנחנו מדברים על תעשיית ה-Diagnostics & Research של תחום הבריאות, אשר המכה שספג כתוצאה מהתפשטות הקורונה קלה בהשוואה לשאר הסקטורים (אפילו הסקטורים הרפואיים השונים). הנציגה שלנו לצורך העניין היא חברת תרמו-פישר (סימול:TMO), אחת משלושת הגדולות בתחום לצד אגילנט (סימול:A) ו-Quest Diagnostics (סימול:DGX).


תרמו נוצרה ב-2006 כתוצאה מהמיזוג בין שתי חברות ותיקות בתחום האיבחון והמחקר של תרופות, תרמו-אלקטרון ופישר-סיינטיפיק, אבל אנחנו מלווים את הנושא הרבה קודם לכן. באמצע שנות השמונים, בשיא מהפכת הביו טכנולוגיה הראשונה בוול סטריט, עשינו מחקר על פישר סיינטיפיק (אז סימול:FSH). במהלך המחקר היינו בהרצאה בנושא מדעי החיים שנתן אדם צעיר בשם מרק קאספר (Marc Casper), שהיה אז אחד האנליסטים בחברת ההשקעות המובילה Bain Capital, וטען שמהפכת הטכנולוגיה ובמיוחד בתחום הרפואי מובילה להתפתחות תעשיות מתמחות גדולות.


"תיווצר תעשייה גדולה חדשה", אמר, "של מעבדות הבדיקה והמחקר כי חברות הרפואה יוציאו למיקור חוץ בנושאים האלו יותר ויותר עבודות ובמיוחד בתהליכי הבדיקות הקליניות בדרך לאישורי ה-FDA".


קאספר הסביר שהמהפכה הטכנולוגית, הגלובליזציה והתחרות שמתפתחת בתחום יובילו להעדפת מיקור חוץ של שירותים רבים ובמיוחד של פעילויות שמצריכות חופש פעולה ניהולי מחוץ לחברה, רחוק מהפעילות הרגילה. המעבדות והמחקר הן הדוגמה הטובה ביותר.


חברות שיציעו לתעשיית התרופות והבריאות את הרמה המקצועית הדרושה, את מגוון השירותים הנלווים ואת העלות המתאימה יהפכו לסיפורי הצלחה אדירים. "נוצרת כאן נישה", סיכם קאספר, "שבתוך זמן קצר תהיה נישת ענק, אוליגופול, עם תחרות עזה, שמי שיידע לנהל נכון יוביל אותה" וכך בדיוק קרה ובעזרתו של אותו בחור.


קאספר התמנה, ב-2001, כמנהל חטיבת מדעי החיים בחברת תרמו אלקטרון שב-2006 התמזגה כאמור עם פישר סיינטיפיק ליצירת תרמו פישר. ב-2009 התמנה כנשיא ומנכ"ל תרמו פישר ובפברואר 2020 נבחר גם כיו"ר מועצת המנהלים והוא בן 51. מאז לקח את הניהול עשה גם צעדי רכישה מעולים.


מופע הרכישות של קאספר
ב-2013 רכשה החברה, לאחר מאבק ארוך מול ענקית הרפואה השווייצרית רוש (סימול:RHHBY), את חברת Life Technologies מקליפורניה ב-13.6 מיליארד דולרים. לייף נוצרה באמצע משבר 2008 ממיזוג 2 חברות מובילות בתחום המעבדות והמחקר הרפואי ונחשבה state of the art בתחום.


ב-2017 רכשה תרמו את מפתחת ויצרנית מערכות אוטומציה לבקרה ותכנות המחקר Finesse Solutions וב-2018 את חטיבת העיבוד הביולוגי של מתחרתה Becton, Dickinson (סימול:BDX) ובחודש מרץ השנה רכשה את החברה הפרטית המובילה בתחום הריפוי הגני, Brammer Bio, ב-1.7 מיליארד במזומן.


התחום הזה נחשב כאחד ממהירי הצמיחה ברפואה. לבסוף נכנסה החברה השנה לשותפות עם החברה הפרטית המעניינת, MMJ International Holdings שמפתחת תרופות בתחום מחלות מרכז העצבים ובמיוחד בתחומי ההנטינגטון והטרשת הנפוצה אבל בנוסף היא אחת החברות המובילות במחקר, פתוח וייצור מוצרי קאנאביס.


לפי ההסכם תנהל TMO את כל מערך התשתיות, הייצור והשיווק של השותפות מה שמכניס אותה לתחום הלוהט הזה. בחודש שעבר הודיעה החברה שהיא רוכשת את חברת הביו-מולקולרית רפואית, ההולנדית, QIAGEN (סימול:QGEN) ב-11.5 מיליארד מה שיוסיף ל-TMO עוד חטיבה מעניינת בתחום הבדיקה והאבחון המולקולרי. אבל לא לגמרי ברור אם, לאור האירועים ותביעות שמוגשות כנגד הרכישה, העסקה תיסגר.


הקשר בין חלומות בוול סטריט למציאות במיין סטריט
QIAGEN הייתה מהלהיטים הגדולים של 2000 ומדגימה היטב את הקשר בין חלומות בוול סטריט למציאות במיין סטריט. כל החלומות בגללן עלתה המניה ללמעלה מ-60 דולרים ביולי 2000, התגשמו מאז 2009. אבל, כפי שאנחנו כותבים מהניסיון, "אסור לרדוף אחרי חלומות או העדר", אפשר היה לקנות QGEN, לפני הצעת הרכש, בשליש ממחירה ב-2000 והפעם לקבל בקניה גם את המציאות שהחליפה את החלום.


תרמו פישר סיימה את 2009 עם מכירות, רווח תפעולי ורווח נקי של 9.91 מיליארד, 1.0 מיליארד ו-850.3 מיליון בהתאמה או 2.01 דולר רווח למניה. את 2019 סיימה עם מכירות, רווח תפעולי ורווח נקי של 25.5, 4.2 ו-3.7 מיליארד בהתאמה או 9.17 דולר למניה.


בקופת החברה 2.4 מיליארד וחובותיה מסתכמים בכ-19 מיליארד כשלמעלה מ-17 מתוכם לטווח ארוך בריביות נוחות. 5 אנליסטים הוציאו מחקר על החברה במהלך החודש וחצי האחרונים, כולם ממליצים בקניה. הקונצנזוס של האנליסטים הוא "קניה" עם מחיר יעד של 344.2 והאמת היא שמאז 2009 לא זכור לנו מקרה אחד של המלצת "מכירה".


בקהילת המניות אחריה אנחנו עוקבים יש רק עוד 2 חברות כאלו, רוש (סימול:RHHBY שלדעתנו האישית, היא חברת התרופות האיכותית ביותר בעולם) וחברת האחזקות דנהאר (סימול:DHR) שמרכזי הרווח שלה בתחומי הטיפול במים, מעבדות ומחקר רפואי ועוד.


מניית TMO עלתה, מאז ה-22.4.2009, ב-847% ונמצאת כ-5-6% מתחת לשיא כל הזמנים (בסוף המסחר של יום ג'). המניה נסחרת במכפיל 2020 מוערך של כ-25 פעם, אחד הנמוכים ביותר מאז התחלנו לעקוב. אתמול פרסמה החברה את דוחות הרבעון הראשון של 2020 וכהרגלה הכתה את הקונצנזוס ובצורה מרשימה. "אנחנו אכן נמצאים בסביבת עבודה קשה, זמנים שלא הכרנו כמותם", אמר קאספר, "אבל המדיניות שפתחנו עוזרת לנווט בבטחה ואפילו מספקת לנו יתרונות".


מה בדיוק עושה חברת תרמו פישר?
החברה פועלת באמצעות חטיבות שכ"א מהן נותנת שירותים, בכל רחבי העולם, לחברות פרמקולוגיות, ביו טכנולוגיות, חקלאיות, למרפאות, לאקדמיה ולגופים ממשלתיים.


חטיבת הפתרונות למדעי החיים מציעה חומרים לריאקציות כימיות (reagents), מכשור לתעשייה ולמעבדות, מוצרים למחקר ביולוגי ורפואי, גילוי, זיהוי וייצור של תרופות חדשניות וחיסונים ומערכות אבחון למחלות. חטיבת המכשור האנליטי מציעה מכשור, מוצרים, תכנה, שירותי מעבדה ולקווי ייצור.


חטיבת האבחון המיוחד מציעה נוזלים מוכנים לשימוש ומערכות אבחון באמצעות תהליכי ייבוש בהקפאה, מכשור מדידה, מכשור פקוח, מכשור לאימות סוגי נוזלים, מערכות לבדיקות דם ולבדיקות נוגדנים, אמצעים לייבוש והכנת תרביות, מערכות לאיסוף מדגמים והעברתם, ציוד לייצור מכשור מעבדה, מערכות לאבחון גידולים סרטניים ולמחקרים בתחום הרקמות, התא ומערכת הדם. מערכות לטיפול באנטיגנים לויקוציטיים אנושיים (סוגים של חלבונים) וכול הציוד הנדרש לתחום השתלת אברים כולל מערכות השיווק של הנושא.


לבסוף, ישנה חטיבת הציוד הכללי שמייצרת ומוכרת ציוד אבחנה ובדיקה ממתקני הקפאה וערבוב, מכשור להכנת דגימות ואחסונן, צנטריפוגות, כל ציוד הנייר והפלסטיק למעבדה, מערכות אזעקה וכיבוי וכל ציוד נצרך אחר. בקצור, החברה מעורבת בכל תהליכי הפיתוח, הייצור, הבדיקה, האבחון והאחסון בעולם הבריאות.


מהראשונות שהממשל האמריקאי גייס למלחמה בקורונה
תרמו פישר אגב הייתה אחת החברות הראשונות שהממשל בארה"ב וה-FDA צרפו למלחמה בקורונה. ציוד הבדיקות והאבחון של החברה קיבל אישור מיידי EUA – Emergency Use Authorization, לצורך ההכרה בציוד לבדיקות ממוקדות קורונה במסגרת תכנית ה-CLIA – Clinical Laboratory Improvement Amendments.


ב-26.3 קיבלה החברה אישורים דומים מהאיחוד האירופי וארגון הבריאות העולמי. החברה אגב, היא מהמובילות בתחום הבדיקה של מים ועובדת בשותפות עם חברות המים המובילות בעולם.


כיוון שהחברה פרושה על מגוון רחב של עיסוקים כך גם הולכת ומתרחבת התחרות. המתחרות הגדולות הן כאמור A ו-DGX אבל זה מטעה משהו, כי ישנן חברות כמו אילומינה (סימול:ILMN), פרקין-אלמר (סימול:PKI), חברת Water (סימול:WAT), חברת Harvard Bioscience (סימול:HBIO), רוש (RHHBY), מעבדות אבוט (סימול:ABT) ועוד.


"הבעיה היחידה שאנחנו רואים במניה הזו, ב-TMO", אומר לנו אנליסט לשעבר שהכרנו בימי הפאר של TEVA, "היא התחרות. אבל מאידך יש להם נכסים וכוח שיווקי כמו שהיה לטבע בזמנו ואפילו הנהלה כמו שאנחנו הכרנו בזמנו בטבע אז לדעתי אסור למכור, בגלל הביקוש שהולך וגדל לשירותים שלהם".


בסדר, מסכימים אתו ולא מוכרים אבל מה בקשר לאלו שמתעניינים בצד הקניה? כאן יש לנו בעיה. בד"כ היינו אומרים, "עדיף סל מייצג, סל הציוד הרפואי, IHI" כדוגמה. הסל הגדול הזה (כ-6 מיליארד דולר) מורכב מ-83% ציוד רפואי ונלווים ו-13% של תמיכה בביו טכנולוגיה והיתר ב"אלקטרוניקה".


תנו לקאספר לעבוד בשבילכם
כל החברות שהוזכרו ונוספות (כולל כל "חביבותי" הרפואיות כמו ISRG ו-EW) כלולות בסל, 61 חברות שהן שמנה וסולתא של התעשייה האמריקאית בתחום וחמשת המובילות הן, לפי המשקל, ABT, MDT, TMO, DHR ו-BSX שביחד שוקלות 47.2% מהסל. אלא שבמקרה הזה, מאז הונפק הסל, בתחילת 2006, אז גם נעשה המיזוג שיצר את החברה, מכה תשואת TMO את תשואת הסל ונראה לנו שכך זה יימשך, לפחות כל עוד נר קאספר שם והוא צעיר.


כיוון שלדעתנו גם הסל וגם המניה צריכים להיות בתיק סולידי לטווח הארוך אז כדאי לקבוע מחיר מטרה לרכישת המניה ולנצל את המשבר לאיסוף ובתנאי שהאיסוף הזה ייעשה בסבלנות ובתיקוני שוק. זו אחת המניות הבודדות שמעולם לא מכרנו, אפילו כאשר שברו את שיא כל הזמנים ומהבודדות שהוספנו בנפילות מרץ.


למרות קטע הפתיחה אנחנו אופטימיים. האמריקאים, לא הגרמנים, יזרקו חבל וכולנו נימשך החוצה. אבל עד שזה יקרה נא לנהוג בזהירות ואל תאמינו לשטות שהזהב זה הפתרון. לתת מתנה לאישה שמגיע לה, כן. להשקעה? זה בדיוק כמו הנפט רק עוד לא צץ המאיץ שהראה עד כמה ההיצע גדול מהביקוש.


"הפינה המתוקה" – האם קומפיוג'ן מנפחת סוף סוף את פינת החלומות בתיקים שלכם? מקווים שכן.* אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.

קרדיט – קישור לכתבה המקורית