28/01/2022

שוק ההון – מניות מומלצות

בורסה | שוק ההון | מניות מומלצות להשקעה | איתותים

מהן מניות דפנסיביות ולמה הן חשובות לתיק כשיש נפילותשוק ההון עולה לאורך זמן, לכן משקיעים לטווח ארוך לא צריכים להילחץ מנפילות לטווח קצר – ולהתמיד עם התוכנית לטווח ארוך. אם תיקחו טווחי השקעה ארוכים במדדים הגדולים, כמו ה-S&P500 או מדד ת"א 35 (וקומו 25) – תמצאו עלייה נאה.


מדוע? כי כאשר אתם משקיעים בשוק ההון לטווח ארוך בלי לנסות לתזמן את השווקים, בלי לחשוב שאתם יותר חכמים מכולם ומבלי לנסות להתחכם – – כלומר להשקיע בפיזור ובבנצ'מרק – אתם משיגים את הממוצע. הממוצע מבטא תשואה עודפת על פני האפיקים הסולידיים כשהסיכוי שלכם להרוויח עולה ככל שאתם מתמידים ונמצאים בשוק לטווח זמן ארוך יותר. 


נכון, העלייה היא לרוב איטית (השנים האחרונות חריגות לטובה) ונמשכת לאורך שנים רבות והנפילות הן מהירות וזה מייצר תחושה של פחד, של דחיפות, של 'חייבים לעשות משהו', של רצון לצאת מהשוק ולחזור 'אחרי שהשמיים יתבהרו' – אבל כשהשמיים מתבהרים מי שנמצא בחוץ מגלה שהשוק כבר זינק בחזרה לשמים. זוכרים את הנפילות המהירות בקורונה? הזינוק באותם ימים היה מהיר לא פחות ומי שהמתין שהשמיים יתבהרו – הפסיד את העליות.


אבל מה אפשר לעשות בימים של נפילות? קודם כל להיזכר שאתם נמצאים בשוק ההון לטווח ארוך. שנית, מלכתחילה צריך לחוב על פיזור התיק גם למניות דפנסיביות. 


מה הן מניות דפנסיביות ולמה אתם רוצים אותן בתיק ההשקעות שלכם
מה זה אומר? מהן מניות דפנסיביות? מדובר במניות שהפעילות העסקית שלהן פחות מושפעת ממה שקורה בעולם. או בשפה אקדמית יותר: יש להן מתאם (קורולציה) נמוכה לשוק המניות בכללותו ובמילים פשוטות: מדובר על חברות שבין אם הכלכלה עולה או יורדת – צריך אותן. 


למשל? מדובר על חברות בשוק התרופות ושירותי הבריאות – הרי הציבור צריך להמשיך ללכת לקופת חולים גם כאשר השווקים נופלים, ואנשים צריכים להמשיך ולקחת תרופות גם בתקופה הזו. 


דוגמאות נוספות הן חברות חשמל גז ומים (אם כי בקורונה זה פחות עובד, מאחר שחברות הגז נפגעות כמו כל שאר העולם מהבעיות בשרשרת האספקה)


גם חברות של מוצרי צריכה בסיסיים – קמעונאיות מזון, חברות משקאות והגיינה אישית נכללות בקטגוריית דפנסיביות. החברות הללו עלו בזמן הקורונה לא מעט כיוון שאנשים היו בבית והיו צריכים כמובן להמשיך לאכול ולהתקיים.


סקטור נוסף בתחום הוא חברות התעשיות הביטחוניות. נכון, בישראל חברות כמו תעשייה אווירית הן עדיין חברות ממשלתיות ולא הונפקו בבורסה (התעשייה האווירית בדך לבורסה). אך לצידן יש חברות כמו
אלביט מערכות
+1.04%אלביט מערכותבסיס:47,220

פתיחה:47,090

גבוה:48,000

נמוך:46,240

תמורה:36,579,421לעמוד ציטוט
חדשות
גרפים
פרופיל חברה
המלצות


כתבות נוספות בנושא:
שבהחלט נמצאת בשוק, ושנים רבות.


אלביט מערכות
המניה של אלביט ייצרה תשואה של 40% ב-5 השנים האחרונות – אך רובן ב-2017. מאז היא עלתה, נפלה, אבל בשורה התחתונה – 'לא ממש זזה' מאז שנת 2017. בצד החיובי היא כל הזמן מדווחת על גידול בצבר ההזמנות (מדד חשוב, כיוון שהצבר בסופו של דבר מיתרגם להכנסות שנכנסות לדוח הרווח והפסד של החברה).


לפני שבוע אלביט עקפה פעם נוספת את תחזיות האנליסטים בשורה העליונה והתחתונה ודיווחה על רבעון חזק. ההכנסות עמדו על 1.36 מיליארד דולר אל מול קונצנזוס האנליסטים ל-1.26 מיליארד דולר. הרווח המתואם עמד על 2.33 דולר למניה, לעומת צפי של 1.26 מיליארד דולר. באלביט מסבירים כי עיקר העלייה נעה מגידול אורגני, ובנוסף תרמה גם הרכישה של ספרטון (Sparton), שהוסיפה 45 מיליון דולר להכנסות, שהסתכמו ב-150 מיליון דולר.


אלביט גם רכשה לפני 3 שנים את תע"ש והיא פועלת להעלות אותה על מסלולי צמיחה, כך שבמקום ש-80% מהייצור של תע"ש יהיה לתעשייה מקומית ורק 20% לייצוא – המצב יהיה הפוך. אחרי 3 שנים בחברה תע"ש כבר בדרך לשם כאשר 60% מהייצור שלה הולך לייצוא.


המשמעות היא שאלביט ממשיכה לצמוח בקצב שלה: בין אם העולם נסגר יותר או נסגר פחות, זה לא באמת משפיע עליה. היא ממשיכה לחתום על חוזים עם מדינות בעולם, בתחומי האוויר, היבשה, והשנה גם בתחום הים (אותו זיהתה כמנוע צמיחה). בניגוד לישראליות אחרות, אלביט לא מהמרת על מינוף גבוה ושומרת על התקדמות סולידית.


יש מי שיגידו שזה 'משעמם', אבל מי אמר שצריך ריגוש בשוק ההון? להיפך, הריגוש, השינויים התכופים בתיק ההשקעות והתנודתיות הם האויב של המשקיע לטווח ארוך. תשאלו את וורן באפט, שקונה מניות ומחזיק בהן "לנצח" כלשונו.

קרדיט – קישור לכתבה המקורית