28/01/2022

שוק ההון – מניות מומלצות

בורסה | שוק ההון | מניות מומלצות להשקעה | איתותים

לפני שמחליטים למכור מניה: איך תעשו את זה כמו וורן באפט?


אז זהו החלק השני בסדרה, והחלק הזה יעסוק באיך וכיצד למכור מניות כמו וורן באפט. מי שהחמיץ את החלק הראשון שעוסק באיך לקנות מניות, אני כמובן ממליץ לו לצפות.

איך ומתי רוכשים מניות כמו וורן באפט?

וורן באפט, יו"ר ומנכ"ל ברקשייר האת'וויי (NYSE:), המאמין בהחזקה לטווח ארוך מאוד, וטוען שהזמן האידאלי להשקעה בחברה הוא לנצח, כן. גם הוא מוכר מניות מידי פעם. הוא עושה זאת ממס’ סיבות וננסה להבין מהן.

ראשית צריך להבין שצריכות להיות סיבות מוצדקות בהן משקיעים צריכים למכור מניות, ואסור לקבל החלטות תחת לחץ. לדוגמא, אם ישנן ירידות בשווקים, משקיעים יכולים להילחץ ולמכור, פעולה הפוכה בדיוק לדרך בה הם אמורים לנהוג.

וכפי שהזכרנו בחלקו הראשון של הסרטון, כשיש ירידות קונים ולא מוכרים. אז מהן הסיבות בגינן יש למכור מניות?

1. לצרכי מס

נניח ובמהלך השנה שילמנו מס רווחי הון , מס שהברוקר ניכה אוטו’ מחשבוננו והעביר למס הכנסה. ונניח ישנן מס’ מניות מפסידות בתיק שלנו ואנו מעוניינים לחלץ מהן את מגן המס, כל עוד לא מכרנו, ההפסד הוא על הנייר בלבד ומס הכנסה לא יזכה אותנו במגן מס.

ברגע שאנו מוכרים, אנו זכאים למגן מס מההפסד, 15% החזר מהפסד נומנילי, כלומר מנכסים שאינם צמודי מדדי כגון אג"ח שקלי, פק"מ, ו-25% החזר מס מהפסד ריאלי לנכסים צמודי מדד כגון מניות ,אג"ח צמוד מדד.

מגן המס שנקבל יתקזז מול המס ששילמנו, וכך יצא שנשלם פחות מס.

2. אלטרנטיבות אחרות

במידה ואנו מזהים השקעה אחרת בעלת פוטנציאל גדול יותר מההשקעה הנוכחית שלנו, אז יתכן וכדאי לנו לצאת מההשקעה הנוכחית ולעבור להשקעה החדשה.

צריך לקחת בחשבון שיציאה מההשקעה הנוכחית יכולה לגרום לנו אירוע מס וצריך לשקול זאת בחיוב רק במידה וההשקעה החדשה תפצה גם על אירוע המס שיכול להיווצר לנו.

3. מכירה לצורכי מחיה

יש משקיעים שחיים מתיק ההשקעות שלהם , או לפחות נעזרים בו כספית. מה עושים משקיעים פסיביים המעוניינים לחיות מהתיק ?

הם יאלצו למכור כל תקופה מסוימת נתח מהתיק. כל עוד לא מוכרים הרבה, התוחלת החיובית של שוק ההון והעליות בשווקים יפצו על החלק שנמכר והתיק יכול לשמור על גודלו.

אבל אם זקוקים לכסף רב, מעבר לצמיחה האפשרית של תיק ההשקעות, אז כמובן ששווי התיק ירד במשך הזמן. ניתן לבנות תיק המבוסס על מניות דיבידנד, וכך לקבל תזרים שוטף מהתיק.

4. הקטנת חשיפה ואיזון התיק

נניח וקבענו לעצמנו כלל שאנו לא מקצים יותר מ -5% לכל מניה בתיק ההשקעות שלנו.

היה וחל שינוי בחשיפה, ויש ברשותנו מניה שכבר מהווה נתח גדול מהתיק ,נאמר מהווה כבר 10% מהתיק וזה מעבר להרגשה הנוחה שלנו, ניתן למכור קצת מניות ולהחזיר את המניה לגודל הטבעי שלה.

5. קביעת יעד באחוזים למכירה ויציאה מההשקעה

נתקלתי לא אחת במשקיעים המציבים יעד באחוזים ליציאה מהשקעה. נאמר קובעים לעצמם כלל , במידה והמניה עולה 100% , הם מחליטים לצאת אוט’ מההשקעה.

אסטרטגיה זו תהיה תמיד רווחית, הרי תמיד מוכרים ברווח.

אולם לא באמת מרוויחים 100%, הרי יש מס רווחי הון בשיעור של 25% על נכסים ריאלים כגון מניות , כך שבפועל הרווח נטו עומד רק על 75% , עדיין רווח יפה.

6. המניה נסחרת הרבה מעל השווי ההוגן שלה

כפי שראינו בסרטון הקודם , תאוריית השוק היעיל גורסת שניירות ערך לרוב יסחרו סביב השווי ההוגן שלהן. אולם כפי שראינו , תאוריה זו לא תמיד עובדת , במיוחד לא בתקופות פאניקה או אופוריה בשווקים.

וכשיש אופוריה או הייפ סביב מניות מסוימות , הן יכולות להסחר הרבה מעל השווי ההוגן שלהן.

ראו מקרה הנפקתה של חברת ריביאן (NASDAQ:) לאחרונה. החברה הונפקה במחיר סביב 100 דולר, תוך ימים מס’ קפץ המחיר ל -180 דולר רק בכדי להתרסק למחיר של 117 דולר כעת, ירידה מהירה של 35%.

7. שינוי לרעה במצבה הפונדמנטלי של החברה

במידה וחל שינוי מהותי במצבה הפונדמנטלי של החברה אנו חייבים להגיב. בואו ניקח לדוגמא את חברת טבע (TASE:)

לטבע ישנה תרופת מקור בשם קופקסון ,זו תרופה לטיפול במחלת הטרשת הנפוצה. לטבע הייתה תלות רבה בתרופה זו , ולפני שנים רבות היוותה אף כ -80% מהכנסותיה של טבע.

הפטנט על התרופה עמד לפוג וידוע היה שמתחרות יכנסו עם תרופות משלהן ויתחרו בקופקסון של טבע.

בשנת 2016 טבע הודיעה שהיא מעוניינת לרכוש את החטיבה הגנרית אקטיביס ושילמה סכום עצום בגובה 40 מיליארד דולר, רכישה שאמורה לעזור לה בהשגת צמיחה ולחפות על הירידה הצפויה במכירות הקופקסון.

לימים התברר שהעסקה הזו היא פלופ רציני , לא רק שהחברה לא השיגה שום צמיחה אלא אף נכנסה לחובות ענק שרובצים עלייה ופוגעים בצמיחה , בנוסף החברה רשמה הפסדים עצומים שהביאו למחיקות גדולות בהון העצמי שלה.

עכשיו ברור שמניית החברה לא נשארה אדישה והגיבה בהתרסקות.

להמשך המאמר תוכלו לצפות בסרטון המצורף.

לסרטונים נוספים בקרו בערוץ המשקיע הוותיק ב-Youtubeקרדיט – קישור לכתבה המקורית