29/05/2023

שוק ההון – מניות מומלצות

בורסה | שוק ההון | מניות מומלצות להשקעה | איתותים

לנצח את וול סטריט מנמל ת"א: אלגוריתם הבינה המלאכותית שמכה את הבורסהבינה מלאכותית במרתף


לפני 20 שנה, כאשר בינה מלאכותית הייתה רק רעיון היפותטי ואף אחד לא ממש הבין באמת במה מדובר, ד"ר ליפא רויטמן, מדען בכיר במכון ויצמן, ישב במרתף שלו במדינת אוהיו בארה"ב עם חלום גדול. לחזות את ההתנהגות העתידית של שוק ההון באמצעות בינה מלאכותית. ד"ר רויטמן שם לב ששוק המניות מתנהג בצורה מאוד דומה להתנהגות תהליכים כימיים, תחום בו התמחה במשך שנים ארוכות, והוא הבחין שלמרות שמדובר במערכת כאוטית וסבוכה, ניתן באמצעות בינה מלאכותית ותורת הכאוס, למדל אותה, למצוא חוקיות ותבניות ולחזות את התנהגותה. לאחר מכן הוא פגש את ירון גולגר, מהנדס שעבד כשותף באחת מחברות הייעוץ המובילות בישראל, ושכנע אותו שהם יכולים להפוך יחד את החלום למציאות. התשוקה של ד"ר רויטמן למציאת תבניות בעולם כאוטי באמצעות בינה מלאכותית והידע הרחב של גולגר בניהול מערכות פיננסיות הוביל להקמתו של סטארט-אפ חדש בישראל.


הם בחרו שם שאפתני: I Know First. החברה פיתחה אלגוריתם בינה מלאכותית, המעבד כמויות אדירות של נתונים ברמה היומית ומייצר תחזיות יומיות על מניות, תעודות סל, מדדים עולמיים, צמדי מט"ח, מטבעות דיגיטליים וסחורות. האלגוריתם מזהה מניות מומלצות ואפיקי השקעה מומלצים לטווחי זמן שונים.


מטרת העל הייתה פיתוח אלגוריתם ככלי תומך החלטה מבוסס בינה מלאכותית לגופיים מוסדיים ולמשקיעים פרטיים אשר מזהה הזדמנויות השקעה בשוק ההון ולהשתמש בטכנולוגיה לקבלת החלטת השקעה ולניהול הון אקטיבי.


תחזית ללמעלה מ-10,500 נכסים
האלגוריתם שהתחיל מאבטיפוס קטן שרץ במחשב ביתי התפתח והתרחב. כיום, האלגוריתם הוא בעל יכולות למידה עצמית, פועל מסביב לשעון ומכיל כמויות עצומות של מידע מגובה בענן. האלגוריתם מייצר תחזית יומית ללמעלה מ-10,500 נכסים ב-50 בורסות שונות ברחבי העולם, כולל הבורסה האמריקאית והבורסה הישראלית, באופן יומיומי. הוא מייצר תחזיות לטווחים קצרים, בינונים וארוכים ומזהה הזדמנויות השקעה בשוק ההון.


האלגוריתם מזהה הזדמנויות בעולמות השקעה שונים ומאפשר לחברה לספק חבילות תחזית מיוחדות המבוססות על קטגוריות שונות. לדוגמא חבילות המתמקדות בעולמות השקעה מגוונים כמו: מניות מומלצות ממדד ה-500SP , מניות טכנולוגיה, מניות קטנות, מטבעות קריפטו, מט"ח, סחורות. בנוסף לאלו ניתן לקבל מניות מומלצות מבורסות שונות מכל העולם(כולל וול סטריט וישראל)  ולהתמקד בסקטורים מבטיחים.
החברה מעסיקה מגוון רחב של בעלי תפקידים ביניהם מומחים בבינה מלאכותית ולמידת מכונה, מדעני נתונים, מתמטיקאים, פיזיקאים, סטטיסטיקאים ויוצאי יחידת 8200. בנוסף החברה משתפת פעולה עם מוסדות אקדמאיים מכל העולם ובוגרים מכל העולם מגיעים להתמחות במשרדי החברה בנמל ת"א. לחברה, שלימים הפכה בינלאומית, יש לקוחות מוסדיים ופרטיים מ-70 מדינות שונות. חשוב לציין כי החברה בעלת רישיון ייעוץ השקעות מטעם הרשות לניירות ערך.


האם ניתן לחזות את שוק ההון?
האלגוריתם של I Know First בונה את החוקיות הרלוונטית לשוק ההון כיום. המערכת מאמצת את הגישה ההוליסטית לשוק, בה הכל קשור אחד לשני. אירועים מקומיים בעלי השפעה על אירועים גלובליים ולהפך. האלגוריתם בונה את מערכת היחסים המורכבת בין הנכסים השונים באופן יומיומי, ואז משתמש במערכת הקשרים הזו לזהות הזדמנויות השקעה. האלגוריתם בעל יכולת למידה עצמית ומשפר את עצמו על סמך תחזיות העבר.


איך זה עובד?
התחזית כוללות 6 טווחי זמן, החל מ-3 ימים ועד שנה. כל טווח זמן מכיל מניות מומלצות לקנייה ולמכירה (למטרות ביצוע שורט). לכל מנייה מומלצת מצטרפים שני אינדיקטורים. סיגנל- המייצג את עוצמת התנועה הצפויה של הנכס. והסתברות-  המייצג את רמת המובהקות או אמון האלגוריתם באיתות.  אינדיקטור ההסתברות הוא אחד ההיבטים הייחודיים באלגוריתם של I Know First –
אינדיקטור זה מבוסס על מקדם המתאם פירסון, ומייצג את איכות תחזיות העבר לבין תנועת השוק בפועל. המנכ"ל ירון גולגר: " לא כל הנכסים בשוק הפיננסי ניתנים לחיזוי, והאלגוריתם מסוגל לבצע הפרדה בין הנכסים הניתנים לחיזוי לבין הנכסים שאינם ניתנים לחיזוי".


האלגוריתם של החברה עורר את הסקרנות של התקשורת המקומית והבינלאומית, ורק לאחרונה, בחדשות ערוץ 13 בחנו את יכולות האלגוריתם ב"שידור חי"  בצורה בלתי אמצעית בהובלת מומחה בלתי תלוי מהאקדמיה.  ד"ר טל מופקדי מאוניברסיטת רייכמן.
בתקופת המבחן נבדק האם האלגוריתם יצליח להכות את השוק בביצועיו באמצעות בניית שני תיקי השקעות על בסיס האלגוריתם: תיק מניות מומלצות שנבנה בגישה פאסיבית (ללא התאמות במהלך תקופת המבחן) ותיק מניות מומלצות שניבנה על ידי האלגוריתם בגישה אקטיבית (כולל התאמות במהלך תקופת המבחן). לצפייה בכתבה המלאה מחדשות ערוץ 13 ותוצאות המסחר האלגוריתמי(לצפייה בכתבה המלאה לחץ על הקישור).


ביצועי האלגוריתם אשר הוצגו בכתבה במסגרת חדשות סוף השבוע של הערוץ, היו ללא ספק מרשימים: התיק הפאסיבי שנבנה ע"י האלגוריתם הניב בתוך 14 ימים תשואה של כ- 4% מההשקעה, והתיק האקטיבי עלה בכ-8%, הרבה מעל ביצועי מדד ה-500SP באותה התקופה שהניב תשואה של  1.37%.
המומחה מטעם חדשות ערוץ 13 ד"ר טל מופקדי סיכם את ממצאיו: "הביצועים של האלגוריתם אכן מרשימים, עם תשואה מאוד גבוה וסיכון אשר קטן יותר מהסיכון של מדד ה- SP500.


הצצה לקופסא השחורה
רוב מערכות הבינה המלאכותית פועלות כקופסה שחורה המקבלת קלט ומחזירה פלט מבלי להראות למשתמש כיצד הגיעה לתוצאות. עם זאת האלגוריתם של  I Know Firstיכול למשוך מהקופסה השחורה את הרכיבים והמשקל של כל גורם המשתתף בבניית התחזית, נקודה מאפשרת לחברה לנהל תרחישי "מה אם" המדמים את ההשפעות של אירועים שונים על השוק. דוגמאות לתרחישים אפשריים כאלו הם: העלאות ריבית, שינויים במחיר הנפט, ירידה של הדולר ועוד-תרחישי What if. השקיפות של אלגוריתם החיזוי מעניקה ביטחון ללקוחותיה המוסדיים של החברה על ידי חשיפת ההשפעות והיחסים בין נכסים שבדרך כלל אינם אינטואיטיביים וקשים לזיהוי על ידי גורם אנושי. במבחן התוצאה תחזיות המסחר של I Know First מכות את השוק שנה אחרי שנה.


הפיכה לבינלאומית
הרעיון החלוצי של בינה מלאכותית מנהלת הון היא היום הטכנולוגיה החדשנית והמתקדמת ביותר, וללא ספק העתיד של עולם ההשקעות. חברת I Know First הינה חברה רווחית ללא משקיעים חיצוניים, בעלת לקוחות מוסדיים ופרטיים מ-70 מדינות מרחבי העולם.
בנוסף לתחזיות היומיות שהחברה מציעה, I Know First מפתחת אסטרטגיות השקעה סיסטמתיות וניתוח תיקי השקעות בשיתוף פעולה עם בנקים, קרנות גידור וגופים מוסדיים שונים. החברה כיום גם בעלת רישיון ייעוץ השקעות מטעם הרשות לניירות ערך (חברת הפינטק הראשונה בישראל בעלת רישיון כזה), ללקוחות כשירים ומוסדיים. בן רובין, יועץ השקעות ומנהל מערך הייעוץ של החברה: "הצלחנו להנגיש את השימוש בטכנולוגית בינה מלאכותית, שהיה בעיקר בידיים של הגופים הגדולים בעולם כמו גולדמן זאקס וג'י פי מורגן, לגופים מוסדיים בארץ ולמשקיעים פרטיים הרוצים לבנות תיק השקעות המכה את המדדים".


במקביל להמלצות ההשקעה של האלגוריתם ללקוחות פרטיים ומוסדיים, החברה מציעה ללקוחות כשירים אפשרות של ניהול הון על בסיס טכנולוגית הבינה מלאכותית שלה אשר תבטיח אופטימיזציה לתיקי ההשקעות השונים שלהם על פי אסטרטגיית ההשקעה ורמת הסיכון. בעתיד הקרוב, יתווספו גם תחזיות למסחר תוך יומי המסתמך על האלגוריתם וקרן גידור הפועלת על פי המלצותיו.
הטכנולוגיה המתקדמת של החברה זכתה להכרה בינלאומית, בשנים האחרונות זכתה החברה בלמעלה מ-12 פרסים בינלאומיים ולאחרונה נבחרה לחברה הפינטק הבינלאומית הטובה ביותר בכנס מנהלי ההשקעות הגדול בז'נבה שוויץ. בנוסף מייסדי החברה, ד"ר ליפא רויטמן וירון גולגר מרצים בכנסים בינלאומיים ובאקדמיה לאורך שנים.


השניים פרסמו כבר שני ספרים בנושא השקעות באמצעות אלגוריתמים של בינה מלאכותית:
 The AI book, The Wealthtech book .בתמונה: המנכל ירון גולגר עם פרס המקום הראשון בפורום ניהול ההון בז'נבה ,שוויץ 
קרדיט: טוויטר


 טכנולוגית השקעות המכה את המדד
I Know First 
פרצה לעולם ניהול התיקים האקטיבי ללקוחות מוסדיים. היא מיישמת אסטרטגיות מסחר אוטומטיות כדי למקסם את הזדמנויות השקעה שהאלגוריתם מזהה ומצמצת את הסיכון הכרוך בהם.
 חברת I Know First הצליחה באופן עקבי להשיג ביצועים טובים יותר ממדד ה- 500
S&P   
ומתכננת להשתמש באסטרטגיות ההשקעה האלו כדי לבנות קרן בגודל של 300 מיליון דולר שתניב תשואות יוצאות דופן למשקיעים שלה.
די מרשים, אם לוקחים בחשבון שהכול התחיל מחלומות גדולים ממרתף באוהיו.

קרדיט – קישור לכתבה המקורית