27/11/2022

שוק ההון – מניות מומלצות

בורסה | שוק ההון | מניות מומלצות להשקעה | איתותים

אני עדיין ממתין, אבל הקולות התומכים ברכישת מניות מתחזקים – ניתוחים ודעותאחת התופעות המפליאות של משבר הווירוס הסיני בכל הנוגע לוול סטריט היא הפער בין מה שחושבת מיין סטריט למה שחושבת וול סטריט. אליבא החדשות ודעות המומחים השונים שמתראיינים שם, מומחים רציניים ביותר בתחום התחזיות הכלכליות, מהבנק העולמי וה-IMF שחוזים משבר נוסח 1930 ועד לג'יימי דיימון מ-JPM שהפך פסימי לחלוטין וקונצנזוס הכלכלנים שטוענים שהמכירות הקמעוניות לפני התמוטטות טוטאלית, האמריקאים לא יקנו יותר.


אבל אמזון (AMZN) בשיא כל הזמנים שלה, פרוקטור אנד גמבל (סימול:PG), "מלכת הצרכנות" מעלה דיווידנד לנוכח ההודעות וכך גם JNJ ובאותו היום אומר ניק פורד, מנהלה של קרן ההשקעות LF Miton US Opportunities, שכשמה משקיעה ב"הזדמנויות" ונחשבת אחת המובילות בארה"ב (ושיצא לנו ללמוד עליה ולהוקירה), Now is the most excited Premier Miton’s Nick Ford has ever been about buying into US small caps (לקריאה נוספת).


למה כעת?
למה זה "הזמן המלהיב ביותר"? ולמה דווקא Small caps (מניות עם ערך חברה בקטגוריה "קטן", ערך חברה שבין 300 מיליון ל-2 מיליארד דולרים)? "אנחנו לא מתיימרים להתחזות לחזאים כלכליים", אומר פורד, "אבל בהחלט מסכימים עם התחזית של מיתון שמתקרב בארה"ב ולכן, כמנהלי השקעות בעלי ניסיון אנחנו חושבים שזה הזמן להתחיל לאסוף מניות small caps (אין לנו תרגום מתאים).


נכון, התקופה מעוררת חלחלה אבל, כאנשי מקצוע, אנחנו חייבים לפעול בהתאם לניסיון והניסיון שלנו מצביע על מספר גדול של חברות קטנות בהערכות נמוכות ושמציגות פוטנציאל גבוה לצמיחה בטווח הארוך. למשל חברה כמו Trex (סימול:TREX) שמתמקדת בציפויי רצפות ומעקים, מחומרים מורכבים, חומרי מחזור ותחליפי עץ, בבניין".


כיוון שבעבר יצא לנו להכיר ולנתח חברה זו והיא באמת מוצלחת עסקית (בשלוש השנים האחרונות עלו המכירות ב-56%, הרווח התפעולי ביותר מ-80%, הרווח למניה ב-118% ובחמש השנים האחרונות הניבה פי 6.6 מה-500 S&P) עדיין התפלאנו מדוע בחר דווקא אותה ומדוע בכלל הוא מאמין שהזמן מתאים לאיסוף?


מניית TREX, שבעת הריאיון אתו, ה-14.4, מתקרבת שוב לשיא לאחר שבמחצית הראשונה של מרץ נפלה בכמעט 50% ועדיין נסחרת במכפיל 2020 מעל ל-30, פועלת בענף הבניה, וענף הבניה, כידוע, הוא מהנפגעים הבולטים במיתון, בטח בכזה שאמור "להתחרות" במשבר של 1930.


משבר גדול יותר מ-1930? לא לדעתו של פורד
מר פורד, שהוא כאמור מנהל השקעות וותיק, מצליח ומאוד מנוסה, טוען ש-TREX, כמובילה הגלובלית בייצור ציפויי עץ אלטרנטיביים, שמייצגת תעשייה אקולוגית וכלכלית בתחום הבנייה ושמוצריה משווקים ומותקנים באמצעות וול מארט, "נסחרת בהערכה שכבר מכילה ציפיות למיתון (שלדעתו לא יהיה 'בנוסח 1930' וגם לא ב'נוסח 2008')" והניסיון שצבר בניהול השקעות אומר לו שזה הזמן הנכון להתחיל ולאסוף המניה בגלל "טבעה של המחזוריות בענף". 
 
בנוסף לנ"ל אנחנו רואים את כל מניות החלום שמריחות וירוסים או ונטילציה, שמאז המגפה מקפצות בעשרות/מאות אחוזים על כל הודעה בנושאים אלו. הבן של ידידנו סטיבן, שמנהל היום קרן גידור גדולה עבור אחד מבתי ההשקעה המובילים בניו יורק, שלח לאבא ששלח אלי אפליקציה שמעלה כל חברה ציבורית שעיסוקה במחלות ויראליות ולא רק.


אתה יכול להחליף "Viral diseases" עם "CNS diseases" ותקבל כל חברה ציבורית שעיסוקה במיגור מחלות מרכז העצבים וכן הלאה. "יש בפנים בינה מלאכותית והשד יודע מה עוד", אומר סטיבן שעדיין, כמונו, כותב באצבע אחת על המחשב, "אבל זה עובד". אין לכם מושג כמה חברות מתעסקות או טוענות שמתעסקות במלחמה כנגד וירוסים. המכנה המשותף של רובן הגדול הוא שמעולם לא מכרו כלום, שיצטרכו להמשיך ולגייס (ולהתדלדל) בעתיד הנראה לעין ושברור למייסדי החברות, למנהלים שלהן ולמשקיעים בהן שהסיכוי שלהם לממש את החלום פחות בהרבה מאחוז אחד.


מילת הקסם שמקפיצה את המניות
יש את SONN שמ-30 סנט קיפצה ל-16.2 דולר ואת WORKS מ-1.5 ל-14.88 דולר ואת ATHX מ-1.1 ל-4.4 ו-MGEN מ-0.3 ל-3.16 ובחזרה וכמובן CoDiagnostics (סימול:ODXC), שיצא לנו להכיר בהנפקה, מסולט לייק סיטי שפתחה את 2020 על 90 סנט ומצאה עצמה בסוף פברואר על 22 דולרים וזאת בעקבות הסכם לאספקת מערכת לאבחון הקורונה שפיתחה לחברה שמייצרת אינזימים וחלבונים ואנליסט שקבע לה מחיר יעד של 20 דולר "כי הפוטנציאל אדיר", נו? ואתם מתפלאים ש-PSTI, שבמקרה שלה, לפי הדיווח, היו כמה הצלחות בפועל, עלתה ב-134%?
 
אנחנו מתפלאים שלא עלתה ב-500% שהרי אם הייתה אמריקאית ובת שנה במקום בת 20 לבטח הייתה עולה כך.
 
תופעות כאלו, של וול סטריט הפוכה בדעותיה למיין סטריט לא זכורות לנו. לא בכניסה למיתון הנפט בימי קרטר וחרם הנפט, לא ב-1987, לא בבועת 2000 ולבטח לא ב-2008 שבמהלכו החלו להימכר באטרף הטלפונים החכמים של אפל אבל שום סטארט אפ או מתחרות לא קיפצו בעקבות AAPL.


ההתנהגות של וול סטריט בימים קשים אלו מאותתת על מה שיקרה ברגע שבו יתחילו לפתוח מחדש את הכלכלה. אז מי צודק? המשקיעים או המומחים? זה מזכיר לנו את הבחירות האחרונות בארה"ב ובישראל, התקשורת מול המציאות. ברור לנו שיהיו אלו שיגידו לכם שהשוק חזק בגלל הבנקים המרכזיים אבל זו שטות שרק מי שמעולם לא עבד בוול סטריט יאמר כך, בטח לא במקרה של PSTI וחברותיה לחלום.


אין כמובן שום דרך לדעת מה התמחור הנכון של השוק אבל בדבר אחד אין לנו ספק, המשקיעים, שהם גם הצרכנים, לוקחים בחשבון את הסיכונים, בטוח מנהלי השקעה כמו פורד וכמה משקיעים גדולים שלא אוהבים להתראיין או שהמיינסטרים מדיה לא אוהבת לראיין כי הם אופטימיים. בקצור, נחיה ונראה.
 
תעשיית ההגנה והחלל
התעשיה נחשבה במאה שעברה, כאחד ממגזרי הכלכלה המועדפים להשקעה. ב-18 השנים הראשונות של המאה הנוכחית הייתה התעשייה במסלול של ירידה ורק בשנתיים האחרונות ובלחצה של ארה"ב, התחילה המגמה להתהפך. באתר – sipri, תמצאו כל סטטיסטיקה אפשרית וזה מקור שנחשב כמוסמך והאמין ביותר באינפורמציה על הנושא. ב-2018 גלגלה התעשייה 1.774 טריליון וב-2019 כ-1.856 טריליון. לא מדובר בתקציבים לביטחון שם הסכומים גדולים בהרבה, הכול כאמור באתר.
 
החברות הציבוריות שמובילות גלובלית את התחום הן האמריקאיות לוקהיד מרטין (סימול:LMT), בואינג (סימול:BA), ריית'יאון (לאחר ההתמזגות עם יונייטד טכנולוג'יז, סימול:RTX) ונורת'רופ גרומן (סימול:NOC). הבריטית BAE Systems (סימול:BE.L) והצרפתיות איירבס (סימול: AIR.PA) ו-Thales (סימול:TO.PA) . תעשיית ההגנה והחלל, בדיוק כמו כל התעשיות האחרות, היא אוליגופול שאותו מובילות החברות הנ"ל אבל כוללת בנוסף מגוון של חברות ענק תומכות ומתמחות כמו ג'נרל דיינמיקס (סימול:GD), חברת L3Harris (סימול:LHX), האניוול (סימול:HON), אלביט מערכות (סימול:ESLT), הברזילאית Embraer (סימול:ERJ) ואחרות.
 
למה צריך לשים לב בבחינת החלטת השקעה?
המשקיע, כשהוא בוחן חברות לצורך החלטת השקעה, צריך לקחת בחשבון את מגוון העיסוקים של החברות שמופיעות בקריטריון "הגנה וחלל". החברות המובילות עוסקות בהגנה, בתעופה אזרחית וצבאית ובחלל ורובן מובילות גם בכל תחומי האלקטרוניקה והאופטיקה הנלווים.


בנוסף צריך המשקיע לקחת בחשבון את פעילות ה-M&A התוססת בתחום (לא פחות מכל סקטור טכנולוגי) כי מהפכות הטכנולוגיה והגלובליזציה בהתקדמותן "מעצבות" כל הזמן מחדש את מערכות השיווק, הפיתוח, היצור וכמובן את הניהול והתהליך דורש רה ארגון מתמיד. משקיעים שבחרו ב-RTN כהשקעה צריכים כעת לשקול האם RTX שלאחר המיזוג עם UTX עדיין מתאימה לסיבות בגללן רכשו RTN מלכתחילה.
 
עד לפריצת הקורונה העדיפו האנליסטים את החברות בתחום שנשענות יותר על החלל והאלקטרוניקה החכמה ופחות על הבטחון אלא שהציפיות להאטה כלכלית חמורה שינו התמונה שהרי אם תהיה האטה פחות כסף יזרום להשקעות חלל.


עצם החשש ממיתון קשה מצדיק השקעה בסלים 
אנחנו לא חושבים שהולכים להאטה נוסח שנות השלושים וגם לא נוסח 2008-9 אבל בכל מקרה המחשבה כשלעצמה מצדיקה התמקדות ההשקעה בסלים ולא במניות בודדות. את החששות מדגימה חברת Virgin Galactic (סימול:SPCE), אחת משלושת החברות שהוקמו ע"י המיליארדרים, ריצ'ארד ברנסון, ג'ף בזוס (בלו-אוריג'ין) ואלון מאסק (SpaceX) במטרה לפתח תעופה אזרחית בחלל וכן טכנולוגיות בתחום.


SPCE היא הציבורית היחידה ומה שקרה למנייתה מציג את החשש מההתפתחויות הכלכליות בעתיד. המניה, שהונפקה לפני שנה במחיר 12 דולרים בניו יורק התקבלה בהתלהבות והגיעה, בפברואר השנה ל-42 דולרים. הווירוס הפיל את המניה מאז לסביבות ה-10 (בשבוע האחרון חזרה ל-19). החששות כמובן נובעים מהאפשרות שהחברה, שעדיין אין לה הכנסות ומפסידה (ברבעון האחרון) כ-210 מיליון כשבקופתה נותרו כ-480 מיליון מההנפקה, לא תצליח להשיג את ההשקעות הדרושות להמשך, מצב שמן הסתם דומה לזה של שתי האחרות.
 
מה מענין במיזוג בין RTN ל-UTX?
המיזוג מעורר עניין גדול בוול סטריט וכמובן במיין סטריט. שמה החדש של החברה הממוזגת Technologies Raytheon והסימול XRT וזאת למרות שיונייטד טכנולוג'י גדולה בהרבה. ערך שתי החברות ירד במהלך משבר הקורונה ב-44%-42% כך שאם בודקים באמצעות מודל תזרים המזומנים את הערך הפנימי של החברות הרי שכתוצאה מהירידות הן נסחרות מתחת לערכן הפנימי.


דברים כאלו אצל החברות שהזכרנו לא קורים בוול סטריט לעיתים קרובות ולכן המיזוג מעניין כ"כ כי החברה החדשה, RTX, ניצבת בקדמת מהפכת הטכנולוגית והיא מה שמכונה Technology innovation powerhouse, שמציעה לתעשייה פלטפורמות שמסוגלות לפעול עם כל טכנולוגיה, אזרחית או ביטחונית ולתפעל מספר מערכות בו זמנית על כמה פלטפורמות.


Platformagnostic – קראנו לדבר כזה כשחיינו בתעשייה (חוצה פלטפורמות כמדומני). היכולת הזו נותנת לחברה החדשה ייתרון יחסי גדול להתפתחויות העתידיות בהגנה ולבטח בכול נושא החלל. לצד העצמה הטכנולוגית, יש לחברה החדשה הנהלה יוצאת דופן שמורכבת משני האנשים שהובילו את החברות ד"ר תומאס קנדי, היו"ר/מנכ"ל של ריית'און יהיה היו"ר הפעיל של החברה החדשה ואילו גרגורי הייס, שהוביל את יונייטד, יהיה המנכ"ל. אלו מנהלי-על עם הוכחות.


לבסוף, החברות, על מנת לקבל אישור למיזוג, צריכות היו "למכור" חלקים מתוכן כך שהחברה החדשה ממוקדת הגנה וחלל. החברות שהופרדו אגב מעניינות בפני עצמן, במיוחד Carrier Global (סימול:CARR) שהופרדה מיונייטד ושנחשבת לאחת המובילות הגלובליות בתחום מיזוג האוויר והוונטילציה.


ריית'און משתתפת פעילה בכל פיתוח משמעותי בתחומי ההגנה, אלקטרוניקה, חלל, IT, שירותים טכניים לתשתיות ותמיכה, אזרחיים וצבאיים. בנוסף החברה מהמובילות בעולם בתחום הסייבר סקיוריטי המסחרי. המתחרות הגדולות הן בואינג ולוקהיד ואחריהן ג'נרל דיינמיקס ונורת'רופ גרומן, כולן גם לקוחות.
 
אנחנו חושבים שכדאי לנצל התיקונים ולאסוף. יש מגוון קרנות וסלי השקעה שהפופולריים הם XAR ,PPA ו-ITA שהתשואה של שלושתם מכה את תשואת ה-500 S&P.
 
מתי ובאיזה מחיר? הכדור אצלכם!! אישית, כפי שכתבנו, אנחנו עדיין ממתינים.* אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.

קרדיט – קישור לכתבה המקורית